• +48 888797929
  • monikavocalfestival2022@gmail.com

O MONICE SWAROWSKIEJ - WALAWSKIEJ

Primadonna Opery Krakowskiej, Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz jedna zczołowych, polskich śpiewaczek swojego pokolenia – Profesor Monika Swarowska – Walawska,patronka naszego festiwalu, wielka artystka, która opuściła nas w sierpniu 2020 roku. ProfesorMonika Swarowska – Walawska pozostawiła po sobie ogromny i wyjątkowo cenny dorobekartystyczny, oraz wyraźny ślad zapisany na kartach historii polskiej wokalistyki operowej.


Śpiewała w Polsce, jak i za granicą. Wielokrotnie występowała na licznych tournée, oraz przyjmowała indywidualne zaproszenia. Współpracowała ze Stagione Teatro Italiana, Polską Operą Telewizyjną, a także gościnne w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Łodzi, oraz w Operze Wrocławskiej.Występowała ponadto na deskach teatrów i sal koncertowych m. in.: w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Francji, Belgii, Luksemburgu, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Danii, oraz w Ameryce Północnej. Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku

Monika Swarowska – Walawska dysponowała rozległym repertuarem operowym, oratoryjno - kantatowym, pieśniarskim i operetkowym. Do koronnych ról scenicznych artystkinależały partie takie jak m. in.: Abigaille w „Nabucco” i Amelia w „Balu maskowym” G. Verdiego, Łucja w „Łucji z Lammermoor” i Norina w „Don Pasquale” G. Donizettiego, Mimi w „Cyganerii” iToscaw „Tosce” G. Pucciniego, Santuzzaw „Rycerskości wieśniaczej” P. Mascagniego, Sentaw„Holendrze Tułaczu” R. Wagnera, Micaëlaw „Carmen” G. Bizeta, Halka w „Halce” St. Moniuszki.

Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, oraz Złotym Laurem za Mistrzostwo w Sztuce przyznawanym przez Fundację Kultury Polskiej.

Primadonna Opery Krakowskiej, Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz jedna z czołowych, polskich śpiewaczek swojego pokolenia – Profesor Monika Swarowska – Walawska, patronka naszego festiwalu, wielka artystka, która opuściła nas w sierpniu 2020 roku. Profesor Monika Swarowska – Walawska pozostawiła po sobie ogromny i wyjątkowo cenny dorobek artystyczny, oraz wyraźny ślad zapisany na kartach historii polskiej wokalistyki operowej.Śpiewała w Polsce, jak i za granicą. Wielokrotnie występowała na licznych tournée, oraz przyjmowała indywidualne zaproszenia. Współpracowała ze Stagione Teatro Italiana, Polską Operą Telewizyjną, a także gościnne w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Łodzi, oraz w Operze Wrocławskiej.Występowała ponadto na deskach teatrów i sal koncertowych m. in.: w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Francji, Belgii, Luksemburgu, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Danii, oraz w Ameryce Północnej. Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Monika Swarowska – Walawska dysponowała rozległym repertuarem operowym,oratoryjno - kantatowym, pieśniarskim i operetkowym. Do koronnych ról scenicznych artystki należały partie takie jak m. in.: Abigaille w „Nabucco” i Amelia w „Balu maskowym” G. Verdiego,Łucja w „Łucji z Lammermoor” i Norina w „Don Pasquale” G. Donizettiego, Mimi w „Cyganerii” iToscaw „Tosce” G. Pucciniego, Santuzzaw „Rycerskości wieśniaczej” P. Mascagniego, Sentaw „Holendrze Tułaczu” R. Wagnera, Micaëlaw „Carmen” G. Bizeta, Halka w „Halce” St. Moniuszki.Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, oraz Złotym Laurem za Mistrzostwo w Sztuce przyznawanym przez Fundację Kultury Polskiej. Monika Swarowska – Walawska była ponadto laureatką prestiżowych konkursówwokalnych. W 1983 roku została półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Voci Verdiane w Busseto. Rok później zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Głosów Operowychim. A. Didura w Bytomiu, oraz I nagrodę specjalną im. H. Halskiej - Fijałowej dla najlepszegosopranu. W 1985 roku została finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. FranciscoViniais w Barcelonie, jak również zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Głosów Operowych im. J. Kiepury w Krynicy (1986).

Od 1987r. Artystka związana była z Akademią Muzyczną w Krakowie, gdzie prowadziła klasę śpiewu solowego.

Profesor Monika Swarowska – Walawska była wielkim autorytetem wokalnym, który przezpokolenia pokazywał piękno śpiewu i kultury operowej poprzez działania pedagogiczne, jak i kreując wiele niezapomnianych ról na deskach scen całego świata.

Wierzymy, iż wybierając osobę Profesor Moniki Swarowskiej – Walawskiej na patronkę naszego festiwalu, będziemy mogli godnie kontynuować jej dzieło, a także uhonorować osiągnięcia artystki.
.